System edukacji w Stanach Zjednoczonych znacznie różni się od europejskiego, co może wiązać się z wystąpieniem wielu trudności w przypadku przeprowadzki do tego kraju. Jeśli więc planujesz wyjazd ze swoim dzieckiem do Stanów Zjednoczonych, chcesz kontynuować tam naukę, bądź zwyczajnie interesuje Cię ten temat – zapraszamy do lektury!

Szkoła podstawowa i średnia. Kiedy rozpoczyna się naukę w USA?

Edukacja w amerykańskiej szkole podstawowej jest podzielona na dwie części: od piątego do siódmego roku życia oraz  szkołę od siódmego do jedenastego roku życia. Nauka obejmuje głównie pisanie, czytanie oraz matematykę. Następnie nastolatek dostaje się do szkoły średniej, gdzie staje przed ważnym wyborem: musi zdecydować, jakich przedmiotów chciałby się uczyć (np. geografia, muzyka), ponieważ w większości szkół obowiązkowo jest wykładany tylko język angielski, matematyka oraz język obcy. Przed ukończeniem szkoły, uczeń musi zdać egzamin podstawowy z niektórych przedmiotów, a jeśli planuje iść na uniwersytet, musi zdać również egzamin A’Level. Obowiązek edukacji w USA trwa łącznie 12 lat – do tego momentu edukacja jest bezpłatna.

Jak można dostać się na uniwersytet?

W ostatnim roku nauki w szkole średniej, uczeń wysyła aplikacje do kilku uczelni, na których chciałby studiować. Po jej weryfikacji przez władze uczelni, przyszły student otrzymuje ofertę – może mieć ich kilka, jednak finalnie musi dokonać jednego wyboru.

…a może college zamiast uniwersytetu?

Choć ukończywszy uniwersytet można pochwalić się wyższym wykształceniem, wiele osób decyduje się na naukę w collegu, ponieważ jest ona tańsza. Przyszły student nie musi także przedstawiać wyników testów, co jest sporym ułatwieniem dla osób z zagranicy. College w większości mają określony kierunek, a ukończyć je można już w ciągu od dwóch do czterech lat. Oprócz powyższych różnic, edukacja w collegu i na uniwersytecie jest podobna.