Czasy się zmieniają i trudniej zachęcić dzieci i młodzież do czytania. Obecnie jest tyle różnych sposobów spędzania wolnego czasu, że młodzi coraz rzadziej wybierają książki. Jednak warto próbować i zachęcać kolejne pokolenie do czytania. Aby to się powiodło, trzeba polecać dzieciom odpowiednie pozycje. Pewnie sporo osób teraz pomyśli, że łatwo mówić, a trudniej zrobić, ale wbrew pozorom jest to łatwiejsze, niż się wydaje. 

Podstawą jest polecanie książek w jakiś sposób związanych z zainteresowaniami dziecka. Nieważne, czy jest to piłka nożna, piraci czy samoloty – na ten temat z pewnością powstało już sporo książek, a któraś z nich może się młodemu czytelnikowi spodobać. Przy wyborze książki dla dzieci warto zwrócić uwagę, aby było w niej sporo ciekawych ilustracji i żeby nie była zbyt dużym wyzwaniem. Ilość stron ma tutaj znaczenie – na początku łatwiej sięgnąć po książkę, która ma kilkadziesiąt, a nie kilkaset stron. Zbyt obszerna lektura może już na starcie zniechęcić swoją objętością.

Bardzo istotne jest także to, aby po przeczytaniu danej książki porozmawiać o niej z dzieckiem. Wymaga to od rodzica lektury tej samej pozycji, ale z pewnością warto to zrobić. Nawet jeśli nie jest ona związana z naszymi zainteresowaniami. Możliwość dzielenia się zdobytymi informacjami i swoją pasją jest niezwykle ważne, szczególnie dla dzieci. Jeśli zauważą, że rodzice chętnie z nimi rozmawiają o przeczytanych książkach, z pewnością będą po nie sięgać chętniej. 

Nastolatków trochę trudniej zachęcić do czytania, ale łatwiej znaleźć książkę pasującą do ich zainteresowań. Z wiekiem zainteresowania stają się konkretniejsze, a wybór książkowych pozycji – większy. Trzeba jednak uważać, aby nie wpaść w pułapkę i nie kupować nastolatkowi tylko książek, które przydadzą mu się w szkole. Jeśli chcemy w starszym dziecku wzbudzić miłość do czytania, to lepiej podsuwać mu lektury ciekawe, niekoniecznie znajdujące się w kanonie lektur szkolnych. Dobrym pomysłem jest zasięgnięcie opinii na grupach dla czytelników. Jednak lepiej pytać na nich o książki związane z czymś, co jest interesujące dla naszego nastolatka, niż ogólnie o książki dla nastolatków. Pamiętajmy, że nie każde dziecko/nastolatek jest taki sam i nie wszystkim przypadnie do gustu ta sama pozycja.