Na postawione wyżej pytanie można śmiało odpowiedzieć: warto. Matura z chemii na poziomie podstwowym jest zwykle średniej trudności i przygotowany uczeń zda ją bez problemu. Jednak lista uczelni i kierunków, gdzie w procesie rekrutacji wymagany jest zdany egzamin na poziomie podstwowym, jest krótka. Niestety, zamyka drogę do ubiegania się o miejce na prestiżowej farmacji i medycynie.

Egzamin dojrzałości z chemii na pozimie rozszerzonym jest zazwyczaj relatywnie trudny, choć zdarzały się wyjątki jak choćby w 2009 roku. Bez względu na poziom egzaminu należy się do niego dobrze przygotować. Jeśli będzie na wysokim poziomie, to prawdopodobnie progi punktowe na uczelniach spadną, ale trzeba mieć ogromną wiedzę aby uzyskać rezultat rzędu 80%. Dodatkowo, absolwenci z ubiegłych lat mogą wtedy łatwiej się dostać na wymarzone studia. Z kolei w sytuacji, gdy egzamin będzie łatwy to progi na uczelniach zwykle są bardzo wysokie, bo wiele osób uzyskuje świetne wyniki.
Jeżeli zdecydujesz się na korepetycje z chemii u doświadczonego i wymagającego nauczyciela, to Twoje szanse na dobry wynik rosną. W szkole na lekcjach chemii brakuje czasu na rozwiązywanie tysięcy zadań czy przeprowadzanie doświadczeń. Jeśli nie jesteś uczniem renomowanego liceum z klasami uniwersyteckimi, to korepetycje z chemii będą dobrym wyjściem. Pozwolą Ci bowiem konkurować z abswolwentami takich właśnie szkół.

Czy tylko prestiżowa szkoła daje szansę na dobry maturalny wynik, bez uczęszczania na kurs lub prywatne lekcje? Oczywiście, że nie. W każdej szkole może się zdarzyć, że lekcje prowadzi fantastyczny nauczyciel, a uczniowie od lat mają osiąnięcia na konkursach czy olimpiadach.
Jeśli się zastanawisz, czy potrzebujesz korepetycji z chemii warto zmierzyć się z arkuszami maturalnymi z poprzednich lat. Dodatkowo, sprawdż czy poradzisz sobie z rozwiązaniem zadań ze zbioru na wysokim poziomie trudności, np. autorstwa Andrzeja Persony lub Dariusza Witowskiego. Jeśli nie masz żadnych problemów z przedstawionymi tam zadaniami, prawdopodobnie nie potrzebujesz prywatnych lekcji.